Prosečna mesečna raspoloživa sredstva po domaćinstvu 54.800 dinara

Bez autora
Jun 16 2013

Republički zavod za statistiku saopštio je danas da su u prvom kvartalu 2013. godine prosečna mesečna raspoloživa sredstva po domaćinstvu u Srbiji iznosila 54.800 dinara. Od ukupno raspoloživih sredstava 95,1 posto čine prihodi u novcu, a 4,9 posto su prihodi u naturi.Najveći udeo u raspoloživim sredstvima imaju prihodi iz redovnog radnog odnosa – 44,7 posto, penzije 33 posto, naturalna potrošnja 4,7 posto, i prihodi od poljoprivrede, lova i ribolova 4,1 posto.

Prosečna mesečna raspoloživa sredstva po domaćinstvu 54.800 dinaraRepublički zavod za statistiku saopštio je danas da su u prvom kvartalu 2013. godine prosečna mesečna raspoloživa sredstva po domaćinstvu u Srbiji iznosila 54.800 dinara.

U saopštenju se navodi da od ukupno raspoloživih sredstava 95,1 posto čine prihodi u novcu, a 4,9 posto su prihodi u naturi.

Najveći udeo u raspoloživim sredstvima imaju prihodi iz redovnog radnog odnosa – 44,7 posto, penzije 33 posto, naturalna potrošnja 4,7 posto, i prihodi od poljoprivrede, lova i ribolova 4,1 posto.

Izdaci za ličnu potrošnju domaćinstava u Srbiji iznose 51.930 dinara, od čega je najveći udeo izdataka za hranu i bezalkoholna pića 40,7 posto, i stanovanje, vodu, električnu energiju, gas i ostala goriva 17,3 posto.

Slede izdaci za transport 8 posto, odeću i obuću 5,1 posto, ostali lični predmeti i ostale usluge 4,9 posto, oprema za stan i tekuće održavanje 4,4 posto i komunikacije 4,3 posto.

Ovi podaci dobijeni su putem Ankete o potrošnji domaćinstava, kojom se prikupljaju podaci o prihodima, rashodima i potrošnji domaćinstava, odnosno podaci o osnovnim elementima lične potrošnje.

Pored toga, Anketom se prikupljaju i podaci o nekim važnijim pokazateljima životnog standarda (uslovi stanovanja, snabdevenost trajnim potrošnim dobrima i dr.), kao i osnovni podaci o demografskim, ekonomskim i sociološkim karakteristikama domaćinstava.

U anketi se primenjuju metod vođenja dnevnika (domaćinstvo vodi dnevnik potrošnje za petnaest, odnosno šesnaest dana) – za proizvode i usluge lične potrošnje, i metod intervjua (ispitivanja) na bazi upitnika, gde je referentni period za trajna dobra dvanaest meseci, za polutrajna dobra, poljoprivredu, lov i ribolov tri meseca, a za prihode mesec dana.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik